Karnak Make more space to play with the bunk bed! This frame is the ultimate space saver and a perfect addition to your home. Made with a sturdy and strong frame, the bunk bed is the perfect solution for siblings sharing a room as it fits three standard twin size mattresses. This frame has been conceived with safety in mind and therefore its cm 90×190 cm full-length guardrails on the top bunk, secured metal slats and a built-in ladder to climb up and down without any worries. The frame also includes a trundle, perfect for parties or overnight guests – just pull it out and lock it in place with the easy-glide casters. The bunk bed has a sleek and simple silhouette making it perfect for any kind of décor. You can now let your children & family Get creative with the extra space they have! Maximum mattress height for top bunk. MULTIPURPOSE USS: The space-saving loft bed creates a cozy, elevated sleeping area that leaves plenty of room underneath for a variety of options. It’s ideal for storage, work station, a play area, a gaming centre or an extra space for a visiting guest. This creative design could save your space and provide you more flexible usage. SUITABLE FOR MOST ROOM – Whether for a dorm room or a spare room, our loft bunk bed is available in a variety of finishes to coordinate with lots of different spaces. This loft twin bed is crafted from solid steel with a powder-coated finish, and it’s easy to fit any bedroom decor to make an excellent addition to your home. EASSY ASSEMBLTY – We supply Box Packed item On Do It Yourself Bases (DIY) – You can easily & quickly install it by yourself. Installation or assembly of the item have to be managed by the buyer. For Installation Please Contact Seller as Additional Charges Apply. No Warranty of the furniture product.
Karnak Bunk Bed Metal with Mattress Heavy Duty Size 90×190 Centimetres
359.00 د.إ
| Size | 90 x 190 cm |
| Colour | Black |
| Frame material | Alloy Steel |
| Product dimensions | 190L x 90W x 200H centimeters |
| Brand | karnak |
- USER FRIENDLY DESIGN – Bunk bed frame twin over twin black with heavy duty steel slats headboard and footboard, features metal frame construction. Durable reliable metal construction sturdy ladder suitable for boys’ kids’ adult bedroom
- HEAVY DUTY – Bunk bed is engineered for any heavy deluxe mattresses including innerspring, latex or memory foam without noise quaking and scratching so that you and You and children can get a better night sleep without tossing and turning
- STRONG LEGS SUPPORT – Sturdy Structure The twin over full bunk bed manufactured with sturdy and durable metal, for bed frame offer strong support.
1000 in stock
SKU: B09TXXR4B1
Categories: Bedroom Furniture, Beds, Frames & Bases, Frames, Furniture, Home
Brand: karnak
| Weight | 30 kg |
|---|---|
| Dimensions | 190 × 90 × 200 cm |
| Brand Name | karnak |
| Included Components | Guardrails, Headboard, Ladder |
| Age Range Description | Adult |
| ASIN | B09TXXR4B1 |
| Item Type Name | Bunk |
| Item height | 200 centimeters |
| Manufacturer Warranty Description | No Warranty |
| Required Assembly | Yes |
| Color | Black |
| Finish Types | Powder Coated |
| Frame Material Type | Alloy Steel |
| Material Type | Metal |
| Product care instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 90 x 190 cm |
| Item dimensions L x W x H | 190L x 90W x 200H centimeters |
| Maximum Weight Recommendation | 30 Kilograms |
| Form Factor | Bunk Bed, Loft Bed, Trundle Bed |
| Manufacturer | karnak |

















Reviews
There are no reviews yet.