Ideal for your living space, this corner sofa will add a lovely touch to it. Boasting a textured finish and classy tone, it also has sturdy legs for support. It can be opened up to be used as a bed as well. Designed to double up as a bed, this three-seater sofa is a practical addition to your living room and can be used for seating and sleeping. Adding to the overall functionality is the in-built storage in the chaise that can be utilized to keep bedding accessories underneath. The convertible chaise can be easily moved to the right or the left to suit your room setup Designed with foam and coil springs, the sofa bed offers better comfort.
Karnak Hunter 3 Seater Diwan Sofa Cum Bed – Grey
| Brand | karnak |
| Assembly required | Yes |
| Product dimensions | 1.6D x 2.1W x 0.95H Meters |
| Item weight | 100 Kilograms |
| Type | Convertible |
| Colour | Grey |
| Style | Classic |
| Material | Wood |
- Ideal for your living space, this corner sofa will add a lovely touch to it. Boasting a textured finish and classy tone, it also has sturdy legs for support. It can be opened up to be used as a bed as well. Designed to double up as a bed, this three-seater sofa is a practical addition to your living room and can be used for seating and sleeping. Adding to the overall functionality is the in-built storage in the chaise that can be utilized to keep bedding accessories underneath. The convertible chaise can be easily moved to the right or the left to suit your room setup Designed with foam and coil springs, the sofa bed offers better comfort.
| Weight | 100 kg |
|---|---|
| Dimensions | 160 × 210 × 95 cm |
| Item Dimensions D x W x H | 1.6D x 2.1W x 0.95H Meters |
| Item Weight | 100 Kilograms |
| Brand Name | karnak |
| Sofa Type | Convertible |
| Included Components | CUSION |
| ASIN | B0F7Y7ZZCM |
| Item height | 95 centimeters |
| Color | Grey |
| Style Name | Classic |
| Material Type | Wood |
| Required Assembly | Yes |
| Manufacturer | karnak |





















Reviews
There are no reviews yet.