MH-6183 is a modern chair designed for back and lumbar support while studying, gaming or working. The MH-6183 offers a headrest, as well as cushion and padding for extra comfort and everyday use. This computer desk chair has an adjustable handle, allowing you to keep the chair at a height suitable for your work, study or gaming activities. Perfect for home offices, study desks or gaming.
Mesh Desk office or home chair MH-6183 Ergonomic Computer Desk Chair for Office and Gaming with headrest, back comfort and lumbar support – Grey
205.28 د.إ
| Brand | Multi Home Furniture |
| Colour | Grey |
| Material | Metal |
| Product dimensions | 80D x 130W x 160H centimeters |
| Item weight | 28 Kilograms |
- [Multi-Purpose with headrest comfort] Our computer desk chair is perfect for gaming, office-use, studying and much more!
- [Stable & Durable] Durable metal base, enhanced stability and mobility. MH-6183 computer desk chair designed for heavy weight up to 110KG
- [Easy To Install] Guaranteed ease of installation. Follow the instructions, but if you need any support please feel free to reach out to us!
- [360 Degree Swivel Movement] 360 degree swivel movement for ease of mobility around your home office.
- [Customer Satisfaction Guaranteed] We promise 100% customer satisfaction. If you wish to discuss your purchase, please contact our customer support!
100 in stock
SKU: B0C4Y975FW
Categories: Chairs & Stools, Desk Chairs, Furniture, Home, Home Office Furniture
Brand: Multi Home Furniture
| Weight | 28 kg |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 130 × 160 cm |
| Color | Grey |
| Back Style | Solid Back |
| Style Name | Modern |
| Pattern | Solid |
| Shape | Round |
| Item Dimensions D x W x H | 80D x 130W x 160H centimeters |
| Item Weight | 28 Kilograms |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material Type | Metal |
| Frame Material Type | Metal |
| Product care instructions | Wipe Clean |
| Additional Features | Adjustable Height, Adjustable Lumbar, Ergonomic |
| Maximum Weight Recommendation | 110 Kilograms |
| Brand Name | Multi Home Furniture |
| Recommended Uses For Product | Gaming, Office |
| Room Type | Office |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Arm Pad, Cushion |
| Model Name | MH 6183 |
| Surface Recommendation | Hard Floor |
| Model Number | MH-6183-Grey |
| ASIN | B0C4Y975FW |
| Item Type Name | DESK CHAIR |
| Item height | 160 centimeters |
| Manufacturer | Multi Home Furniture |
Be the first to review “Mesh Desk office or home chair MH-6183 Ergonomic Computer Desk Chair for Office and Gaming with headrest, back comfort and lumbar support – Grey” Cancel reply
Related products
Bedding & Linen
299.20 د.إ – 530.64 د.إPrice range: 299.20 د.إ through 530.64 د.إ
Bedding & Linen
299.20 د.إ – 530.64 د.إPrice range: 299.20 د.إ through 530.64 د.إ
45.00 د.إ – 50.00 د.إPrice range: 45.00 د.إ through 50.00 د.إ



















Reviews
There are no reviews yet.